18 Temmuz 2013 Perşembe

İlk Romanca Namaz Kitabı

Online Roman Ağı, Roma Virtual Network tarafından paylaşılan bir haberde ilk Romanca namaz kitabının hazırlandığı duyuruldu. Kitapta İslam inancının farzları arasında sayılan namaz ve namazın şartlarından olan abdestle ilgili temel bilgilere yer verilmiş. 

Roman dili Romanesin yazı dili haline gelmesi ve çeşitli lehçeleri ile yaygın kullanım alanı bulması çok çeşitli alanlarda Romanca eserler verilmesini mümkün kılıyor. Bu çerçevede çok sayıda Romanca edebiyat eseri geçtiğimiz 30-40 yıl içerisinde yayınlandı. Ayrıca Romanca giderek daha yaygın bir biçimde siyasi ve bilimsel metinlerde de kullanılıyor. Çeşitli dinlere mensup Romanlar da dinleri ile ilgili temel kaynakları Romancaya çeviriyorlar. Daha önce yayınlanan Romanca İncil ve Kur'an-ı Kerim'in ardından şimdi de Romanca bir namaz kitabı yayınlandı. Resimlerle namaz ve abdestin şartlarının anlatıldığı kitap alanında bir ilk teşkil ediyor. Özellikle Romanesin günlük dil olarak kullanıldığı Balkanlarda kitabın büyük ilgi çekeceği tahmin ediliyor.


2 yorum:

  1. ROMANLARİN GUZEL AHLAKLİ FAZİLETLERİNE KATİLİYORUM Kİ ! NEDİR BU? SASİRTİCİ VE İLGİNGİNC ROMANCA KURANİ KERİM VEYA DİN KİTABİ NEDİR BU YA ROMANLARİMİ YUCELTİYOSUNUZ YOKSA ASALANİYOR MU ROMANLAR DİNSİZMİ KURANİ KERİM ARAPCA OLARAK KABUL EDİLMİS ARKADASLAR NASİL Bİ YAZİ NASİL BİR YAYİN İNCİL ZEBUR TEVRAT ANLARİMDA KURANİ KERİM DİN KİTABİNİN ROMANCASİ LUTFEN BU SEKİLDE YAYİN YAPMAYİN BİZLER ROMAN HALKİMİZİ YUCELTMEYE CALİSİRKEN İSLAM VE MUSLUMAN DUNYASİ NEDER LUTFEN YAKİSİK ALMİYOR..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Memduh Bey dünyanın bütün dillerinde, namazın nasıl kılınacağını anlatan ilmihal kitapları vardır, Balkanlardaki kardeşlerimiz için Romanca ilmihal kitabı basılmış, bunun ne mahsuru var? Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ilmihal kitapları yüzlerce yıldır basılmıyor mu? Kutsal kitabımız Kur'an'ın aslı Arapça olarak indirilmiştir, ama yine tüm dünyanın dillerinde mealleri ve tefsirleri bulunmaktadır. Romanes dilinde bir meal bulunması neden Müslümanları incitsin? Herhalde yanlış anladınız haberin içeriğini...

      Sil