1 Temmuz 2013 Pazartesi

Irkçı Deyimin Kullanıldığı İddiası Tartışma Yarattı

Adana valisi Hüseyin Avni Coş'un bir başka konuyla ilgili demeç verirken "Çingene kahramanlıklarını anlatmaya başladığı zaman hırsızlıklarından bahsedermiş" şeklindeki bir deyimi kullandığı yönündeki iddialar Adana'da ve Türkiye genelinde Romanlar arasında rahatsızlık yarattı. Olaydan sonra Adana Romanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret eden vali Coş "Roman vatandaşlarımız toplumumuzun ve kültürümüzün önemli bir değeri ve ayrılmaz bir parçasıdır." şeklinde konuştu.


Türkçede yerleşmiş durumda bulunan kimi ırkçı deyimlerin kullanımı ile ilgili yeni bir tartışma Adana'da yaşandı. Günümüz Türkçesine "Çingene kahramanlıklarını anlatmaya başladığı zaman hırsızlıklarından bahsedermiş." şeklindeki ırkçı içerik taşıyan deyimin Adana valisi tarafından kullanıldığı iddiası Roman kamuoyunda büyük bir huzursuzluğa neden oldu. Olay sonrası yerel Roman derneğini ziyaret eden vali "Bizim roman kardeşlerimizle olan sevgimizi, saygımızı bilmeyen ve çekemeyen bazı iyi niyetli olmayan şahısların bizi sanki romanlara karşıymışız gibi göstermek istediklerine dair dedikodular duydum. Bunların tamamı yanlıştır. Bizim için roman kardeşlerimiz devletimizin birinci vatandaşıdır. Hepimiz mutlu günlerimizde de neşeli günlerimizde de bir bütünüz. Beraber ağlıyor beraber gülüyoruz” sözleriyle kendisine atfedilen iddialara karşı çıktığını belirtti.

Vali Hüseyin Coş'la ilgili iddialar doğru olsun ya da olmasın ırkçı içerik taşıyan deyimlerin yer yer önemli görevlerde bulunan kişiler tarafından kullanımı çok ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu deyimlerin kullanımı sonucu başta Romanlar olmak üzere çok çeşitli kesimleri hedef alan önyargılar pekişiyor ve toplumu oluşturan farklı kesimler arasındaki yabancılık derinleşiyor.

Kaynak: Sabah


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder