22 Temmuz 2013 Pazartesi

Medya Bursa'da Provokasyon Yapmamalı

Bu sabah gazetelerini okuyan yurttaşlar Bursa'da yaşanan bir gerilimin haberiyle uyandılar. Medyada yayınlanan haberlere göre "Romanlar bir genç kızı silahla yaralamış", bunun üzerine toplanan mahalleli Romanların evlerini taşlamış, iş arabalarını ateşe vermiş. Ne ilginçtir ki basın kuruluşları olaydaki diğer tarafın etnik kökenini belirtmezken, Romanların adını özellikle vurgulamıştı. Buna karşılık haberde özellikle Romanların adının geçirilmesine rağmen olaya karıştığı iddia edilen tek bir Romanla görüşülmemiş ve olaylar tamamen taraflı bir biçimde yansıtılmış.

Medyanın bu haberdeki artık alıştığımız tutumu nedeniyle Bursa Osmangazi Güneştepe Mahallesi'nde gerçekte ne yaşandığını bilme şansımız yok. Henüz orada yaşayan insanlarımıza ulaşma imkanımız olmadı. Bu nedenle yaşananların gerçek nedenini ve boyutlarını bilemiyoruz. Buna karşılık medyanın tutumu Romanların evlerinin taşlanmasını, arabalarının ateşe verilmesini meşrulaştırmayı hedefliyor. Haberde Romanların at arabalarının pisliklerinin yolu kirletmesi ya da hırsızlık ithamı gibi ayrıntılar tekrar tekrar verilerek görüntülerde ortalığı ateşe verdiğini izlediğimiz kalabalığın yaptıkları haklı gösterilmeye çalışılıyor. Oysa ki hiçbir gerekçe tek tek bireylerin yaptıkları nedeniyle bir topluluğun lince tabi tutulmasını meşru gösteremez. 

Olayla ilgili gelişmeler bize ulaştıkça izleyicilerimizle paylaşmaya çalışacağız. Şu aşamada medyanın haberi yansıtırken gösterdiği taraflı ve kışkırtıcı tutumu kınıyoruz. Romanlarla diğer kökenden yurttaşları birbirine düşürebilecek bu tarzda bir dil kullanmak habercilik değildir. Medya mensuplarının bu kışkırtıcı ve bölücü dili artık bırakmasını bekliyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder